Ana Sayfa              İletişim               Hakkımızda         Sipariş - Kargo

   Sucuk Baharatı


Sucuk İçin Baharat
 

Sucuk Baharatı

Sucuğa Ne Kadar Baharat Atılır
1 kg ete % 5 oranında atılır.

 

Sucuk Baharatı Fiyatı
Kilo 30 tl

 

Bizim yaptığımız sucuk harcı, doğal ev yapımı sucuk yapanlar içindir.
Doğal sucuk yapmak isteyenler içindir.
Daha profesyonel sucuk yapımı tarifi vb kimyasal tariflerle işimiz olmaz.

Sucuk Harcı Karışımı İçindekiler;
Kimyon, kekik, pul biber, acı-tatlı toz biber, karabiber, yeni bahar, muskat, karanfil, hardal, çemen, kişniş, tarçın, zencefil, boyotu, domates, maydanoz, sarımsak tozu ve himalaya tuzu.
Tuz veya daha çok sevenler için sarımsak ilave edilebilir.

Doğal Sucuk Yapımı
1 kilo sucuk etine % 4-5  baharat öneriyoruz.
1 kilo sucuk etine 1 metre inek bağırsağı (+, - ) yetebilir. 35 santime 350 gram et gibi..

Göndereceğimiz sucuk bağırsağını ılık suda 15 dakika bekletiniz. Su veya meşrubat plastik bir şişeyi boğazından kesip bağırsağın ucuna takınız. Elinizle ittirip baharat ile karışmış eti bağırsağa yerleştiriniz.
Güneş görmeyen yerde asınız. Lütfen tam kurumasını bekleyiniz..

Bağırsağın içindeki et kurudukça küçülecektir. Küçülmezse; doğallıktan uzaklaşmışsınız içine başka bir şey katmışsınız demek.


 

 

Baharat Çeşitleri Tıkla

 

 

 

 

 Konu Hakkında Daha Geniş İnternetten Alınan Bilgiler Aşağıdadır.

 

Sucuk Yapımı

1 kilo kıyma, 50 gram sucuk baharatı,100 gram tuz.
Ve her kilo için bir metre bağırsak kullanacağımız için 5 metre koyun bağırsağı.

Siz kendi damak zevkinize göre, sarımsak ve baharatların ölçüsünü çoğaltabilir, damak tadınıza göre ölçüleri değiştirebilirsiniz.

 

Tüm malzemelerimizi geniş bir kaba aktarıp iyice karıştırıp, yoğuruyoruz. Daha sonra bir kaç saat serin ve temiz bir yerde dinlenmeye bırakıyoruz.
5 mt bağırsağı, ılık tuzlu suda bekletiyoruz.

 

Sonrasın da sucuk doldurma makinesı ile istenen kalınlık da, içinde hava kalmayacak şekilde dolduruyoruz ve bir sicimle bağlıyoruz.

 

Rüzgarsız bir yerde kuruması için asıyoruz. Astığımız sucukları ilk üç gün boyunca, her gün bir defa suya batırıp, çıkartıyoruz. Sucuklarımızın kuruduğuna inandığımız zaman da ise, pişirip ister yemek, ister kahvaltılık olarak tüketiyoruz.

 

Asılan sucuklar üçgün boyunca güde 1 sefer suya batırılıp çıkarılırsa faydalıdır.

1. Yapacağınız miktar kısa sürede tüketilmeyecek kadar çok olacaksa, sucuk karışımına piyasada gıda koruyucusu olarak bilinen E-320-322 gibi kimyasallara eşdeğer "c vitamini" kullanabilirsiniz. Tüm baharatçılarda var. 1 Kg için sadece 1 gr.
2. İşi biten sucuk halkalarını yıkadıktan sonra, bakteri oluşumunu engellemek için bol sirkeli sudan geçirin.
3. Tahmini 3-4 gün süren kurumanın ardından (Buzdolabına koymadan önce)halkaların dışını zeytinyağlı bir bez ile silin. Abartılı değil ama çok ince olarak süreceksiniz. Bu işlem halkalarımıza estetik görünüm kazandıracağı gibi halkalarımızın dışında, muhtemel küf oluşumuna nispeten engelleyecektir.
4. Bu kadar zahmetten bir müddet sonra birde baktınız muhafaza edilmekte olan halkaların dışında küf oluşumları başladı.(Özellikle dolabı kokutmasın diye poşete konulanların en arkada kalanları) Merak etmeyin sucuğunuz bozulmadı. Tekrar yıkıyoruz, gene sirkeli sudan geçiriyoruz. 1 gün asıp havalandırıyoruz. Nispeten hava alabileceği şekilde gene dolaba koyuyoruz. (Dp firiz veya buzluk kesin çözüm)
5. Genelde 1kg için 1 metre hazır bağırsak alınır ama yanlış. Son yıllarda ülkemize ithal olarak gelen hazır bağırsakların eni kalın olduğu için 1,5 kg için 1mt alınız. Artanı muhafaza edemiyoruz bozuluyor. Dolum sırasında bağırsak yetmezse kalan miktarı poşete rulo yapıp buzluğa atıverin. Önce onu tüketirsiniz.
6. Kullanılan doğal bağırsaklar hava geçişken özelliktedir. Çabuk kuruması için kesinlikle delinmez tam aksine dolumda yada muhafaza edilirken delinen olursa tüketimde öncelik veriniz. Aksi taktirde o noktalar bakteri (Küf) oluşum noktası olur.
7. Bazen tuzunda eti koruyacağı düşünülerek biraz fazla konur. Halbuki sucuk kurudukça ortalama %10-15 arası gramaj düşer. O yüzden tuzu ayarlarken damak tadına dikkat edelim.

Gelelim baharat ölçülerine. Bazı gramajları aralıklı olarak yazıyorum. Sizler en alt limiti uygulayıp kendi damak tadınıza ve etin durumuna göre miktarı üst limite kadar arttırabilirsiniz.Benim her yıl yaptığım baharat ölçüsü ise şöyle...:

1Kg. sucukluk kıyma için:

Sarımsak- 15-20gr. (Mutlaka havanda az tuz ile dövülecek)
Kimyon- 20-25gr.
Kırmızı toz biber-15-20gr. (Acı-tatlı oranı size kalmış)
Karabiber- 4-5gr. (Aynı zamanda acılık özelliği vardır acı sevmeyenler dikkat)
Çemen- 4-5gr.
Yeni bahar- 1gr. (Bi kaç kişiden baharat olarak sevmediğini duymuştum.)
Tarçın toz- 0,5gr.
Karanfil toz- 0,5gr.
Kişniş toz- 2gr.
C vitamini toz- 1gr.
Soya unu- 15-20gr.(Şart değil keyfe kalmış)
Tuz- 15-20gr. (Rafine olmayacak. Mutlaka doğal tuz.Sarımsak dövmek için havanda kullandığınız tuzda buna dahil.)

Malumunuz sucuk için hazırladığımız etin yağlı olması gerekiyor. Bunda da püf noktamız var. Kastedilen yağ eridiğinde geriye tortu bırakmayan, tamamı eriyen yağ olacak. Yağ olarak kullanılacak kısım büyük baş hayvan ise “gömlek yağı” veya “iç yağı” olarak tabir edilen, karın içi bölgesindeki karton gibi yassı ve ince olan bölüm. Yani iç organların çevresini saran yağlar. (İçinde hiç sinir ve damar yoktur.) Koyunlarda ise yine gömlek yağı ile kuyruk yağı (İnce kuyruklu koyunlarınki olmaz) Fiyat olarak buradan (Balıkesir) örnekleme vereyim. Normal az yağlı kıyma 13 ytl iken sadak atçılarda gömlek yağı 2 ytl den satılıyor.

Hatırlatmakta fayda var. Aslında sucuk, hayvanın bir nevi değerlendirilmesi zor olan etli kısımlarından yapılır. En ideal bölge kaburgalardan sıyrılan etlerdir. (O bölgede de hiç sinir ve damar yoktur.) Zaten dikkat edilirse kasaplarda bu bölgenin etlerini kıyma yapıp satarlar. Büyükbaş hayvansa boyun bölgesinden sıyrılanlar etlerde ilave edilebilir. %20 oranında da “malak eti” yani ”manda eti” diyeceğim ama bulması zor.(Afyon sucuklarının namı birazda malak etinden kaynaklanıyor.) İmkan olursa %20 oranında koyun etide koyabiliriz.

Yağ oranı nasıl ayarlanacak derseniz o birazda deneme yanılma yöntemi ile çözülecek. Hayvanımız besili ise sıyırdığımız kaburga etleri zaten oldukça yağlıdır. 10 kg. /1 kg. gömlek yağı yeterli olabilir. Aslonan tavada sucuğun kendi yağında pişmesidir. Karışım etimizden bir miktar köfte haline getirip 2-3 parçayı tabanına ince yağ sürdüğümüz teflon tavaya koyacağız kendi eriyen yağı yeterli olursa iş tamam yoksa gömlek yağından duruma göre 1-2 kg daha ilave edebiliriz.

Baharatı mümkünse tane olarak alıp evde kendimiz toz haline getirelim. Özellikle karabiber ve kimyon evde çekildiği anda mükemmel koku veriyorlar. Piyasada hazır olarak satılanların bir çoğu rafta beklemekten mütevellit koku ve nesafetlerini yitirmiş oluyorlar. Hazır toz haline getirirken sahtekarlık yapan baharatçılarda cabası. Piyasada baharat için satılan çok güzel ve küçük elektrikli aletler mevcut.

 Çemen aslında sucuğun en temel aromasını, yani nesafetini veren baharattır. Orijinal tarifinde çemen miktarı biraz daha yüksek. Yalnız çemenin vücutta kalış süresi oldukça uzun. Bu süre zarfında vücudu kokutuyor. Ayrıca ter yoluyla da atıldığı için af buyurun pek kimselerin yanına yanaşmamak gerekiyor. Ben bu nedenle ilk yaptığım yıllara nazaran miktarı düşürdüm. Bu sene internette araştırma yaparken forumun birinde çemenle ilgili şu yorumları buldum.:
-----------------------------------------------------------------------------------

-- “arkadaşlar, baharatçıdan çemen yerine macır poyu olarak alırsanız (tadı ve kokusu aynen çemen gibidir ) fakat çemenin vücutta bıraktığı kokuyu bırakmadığını görürsünüz. sevgiler”

--“Macir poyunu baharatcidan POY adiyla buldum [macir da muhacir oluyor herhalde] acik yesil renkte cekilmis ota benzer bir sey..Ama bundan sonra turkiye'den alinacaklarin listesine girdi bile..Kofte ve corbalarda da kullanilabilir bence.. Amerika'dan cemen soran arkadas belki pastirma bulabilirse disini kullanabilir.insallah ekmek bulamazsan pasta ye der gibi olmamistir.Bir de Italyanlar pastrami adiyla tuketiyorlar.Hos hic yemedim,helal-haram meselesinden dolayi..Cemenli mi bilmiyorum ama arastirilabilir..”

--“ bahsettigi poy acaba cekilmis cemenotu olabilir mi? Cemen nasil yapilir hic bir fikrim yok ancak cemenotu bildigimiz pastirma gibi kokuyor. Ingilizcesi "fenugreek" ve de turk ve arap marketlerinde rahatlıkla bulunabiliyor. Kurusu naneye benzer renk ve dokuda. Ancak cok iyi biliyorum ki bu otun da kokusu ayni pastırma gibi ne yazıkki tüketildikten sonra vücutta epey bir sure kalıyor. Bir yerlerde bu otun lohusalar da sütün arttirilmasi icin tuketilmesinin onerildigini de okumustum. Bu da ufak bir ek bilgi...”
Not; Bu Bilgi İnternetten Alınmadır.Sucuk Harcı Baharatı Ürünlerimizin Gerekli Denetimleri Yapılmıştır. Gerekli İzinler Ruhsatları Vardır.