Ana Sayfa              İletişim               Hakkımızda         Sipariş - Kargo

  Devedikeni Tohumu

Devedikeni Tohumu Faydaları
Hekim önerisine göre kullanılır.

Devedikeni Tohumu Kullanılması
Hekim önerisine göre kullanılır.

Devedikeni Tohumu Familyası
Papatyagiller familyasındandır.   

Devedikeni Tohumu Botanik Bilgileri
30-120 cm boylarında, dik, güçlü ve dikensiz gövdeli, ancak üstlerde dallanan; tabanda rozet, yukarıda almaşık dizilişli, dişli ve dikenli kenarlı, alt yüzleri genellikle pamuksu, sivri mızraksı yaprakları olan; temmuz-ekim aylarında, 2-2.5 cm çapında kömeçler halinde leylak rengi çiçekler açan, beyazımsı kazık köklü, çok yıllık, otsu bir bitkidir.

Küremsi küçük kömeçler erkek, uzun kömeçler dişidir. Olgunlaştığında erkekler kararırken, dişilerde beyaz ipek gibi durumlar oluşur; bunlar tohumların başlarıdır.

Meyve tohumlar taşıyan tüysü kapsül şeklindedir ve rüzgârlarla taşınarak bitkinin çoğalmasını sağlar. Bej renkli tohumlar 1x2.5 mm boyutlarındadır. Kelebeklerin, arıların çiçeklerinden; kuşların tohumlarından severek beslendikleri bir bitkidir. Anayurdu Güney Avrupa, Anadolu ve Asya'dır. 17. yy'da Kanada'ya taşınmıştır, bugün Batıda neredeyse sadece Kanada dikeni diye bilinir.


Devedikeni Tohumu'nun Diğer İsimleri
Akkız, Kasna, Eşek dikeni, Kenger otu, Köygöçüren, Köygöçerten.

Devedikeni Tohumu İçeriği
Bileşimi : Silymarin, uçucu yağ, tyramin, flavonit, histamin, reçine, amine, albumin, agmatin, yağ.

Ülkemizde Devedikeni Tohumu
Ülkemizde de bolca bulunur ve Bolu, Bartın, Edirne, Eskişehir, Muş yörelerinde Köygöçüren adıyla işlem görür; kıymalı pirinçli yemeği yapılır. 1300 metre yüksekliğe kadar olan kırlarda, meralarda, yol kenarlarında, kültür alanlarında, bağlarda bahçelerde bulunur.

Devedikeni Tohumu Yetiştiriciliği
İlk donlardan başlayarak bitkinin toprak üstü kısımları kururken, kış sonunda yatay köksaplarla buna bağlı yeraltı filizlerinden rozetsi yapraklar çıkar, hava ısınmaya başlayınca günde 3 cm boy attığı olur.
 

 

Devedikeni Tohumu Fiyatları
Gram işi en az; Kargo Dahil 20 tl dir. Kilolar bazında toptan satışımız yok. 

Devedikeni Yağı


Devedikeni Çayı


Devedikeni Kapsülü


Devedikeni Bitkisi


Doğal Devedikeni Tohumu Hakkında İletişim