Ağrı

Ağrı

Ağrı Testi – Acı Testi
Bir toplu iğneyi elinize alınız, gözlerinizi kapatınız. Toplu iğnenin sivri ucunu neresi olduğunu veya karıştıracak kadar toplu iğneyi çeviriniz.
Sonra ayağınıza hafifçe batırınız.
Söyleyiniz lütfen; ayağınıza toplu iğnenin hangi ucu ile batırdınız?

Bildi iseniz, yaşlanmıyorsunuz henüz. Bu testi 6 ay sonra bir daha yapınız. Hatta her 6 ayda bir.

Bilemedi iseniz; kötü haber.
Hızlı, yavaş liflerinizden birini veya her iki lifinizin belli bir ölçüde özelliklerini kaybediyorsunuz.
Doktora görünmenizde fayda var. Dermatoloji uzmanından randevu alınız.


Ağrı
Ağrı, hastalık değil bir uyarıdır. Ağrı ile dost geçinmek gerekir. Vücutta aksayan organları beyine haber verilir, beyin o aksayan organın görevini kısıtlar ve ağrı olarak bize haber verir.

Ağrı kesici ilaçlar, beyine haber vermeyi veya beyinden bize haber vermeyi engelleyen özellikler taşır.

Ağrılarda doktorunuza görünüp, ağrının sebebini bulmak en akıllı iştir.

Ağrı – Önemsiz Ağrılar
Ağrı; çok hastalıkta görülebilen bir belirtidir ve özellikleri, hastalığın teşhisi bakımından önemlidir. Bu nedenle, doktora başvurmak gerekir.

Ağrı – Sırt Ağrıları – Lumbago
Bir yerlerden kalkarken, otururken, eğilerek iş yaparken sırt bölgesinde şiddetli ağrılar hisseder. Ağrı belirli bir noktadan başlayıp, kasıklara ve kalçaya doğru yayılır. Hastalığın belirli bir sebebi olmamakla beraber, bağların ve kasların fazla gerilmesi, disk kayması veya bel kemiği ile kalça kemiği arasındaki eklemlerin fazla zorlanması sebep olabilir. İstirahat etmek, sırta sıcak su torbası koymak ve masaj yapmak; tedavi için ilk şarttır.

Ağrı – Mafsal Ağrıları – Kireçlenme
Eklemlerin oynak yerlerinde hissedilen ve çoğunlukta soğuk algınlığından sonra görülen ağrılardır.

Ağrı – Göğüs Ağrıları – Zona
Göğüs kısımlarında, göğüs veya gövde de ya da yüzde gözde, çoğunlukta yalnız bir tarafta olmak üzere görülen ve sinirler boyunca hissedilen yakıcı ağrılara “zona” veya “herpes zoster” denir. Hastalık başladığından birkaç gün sonra; ağrıyan yerde bir kırmızılık ve ortasında içi su dolu küçük kabarcıklar görülür. Bu belirtiler bir hafta kadar devam eder.

Ağrı Çeşitleri
Adale Ağrıları, Kas Ağrıları, Kas Geliştirme, Kas Sağlığı diye devam eden bir sürü ağrı çeşitleri vardır. Doktor, ağrının sebebini bulması gerekir.

Ağrı – Kulunç Ağrısı
Kalınbağırsakta bağırsak kaslarının kasılması sonucu meydana gelen ağrılardır. Omuz veya omuz başlarında hissedilebilir.
Ağrı – Adale Ağrıları – Adale Krampı
Kramp aslında bir doku spazmıdır. Burada doku kasılır ve ani ve şiddetli ağrıya yol açar. Özellikle yaygın bir kramp çeşidi uyku sırasında baldır adalelerinde meydana gelir. Fakat fazla yüklenme, incinme, adale zorlanması başka bir söylem ile gerilmesi veya uzun süre aynı pozisyonda kalmak adale kramplarına yol açabilir. Bunlar sıklıkla, sıcak havada oynanan spor karşılaşmalarında aşırı yorulan ve susuz kalan sporcularda görülür.

Ağrı – Meslek Hastalıkları – Meslek Krampları
Belirli aktiviteler karakteristik olarak profesyonel kramplar denilen kramplara yol açar. Yazar krampı klasik örnektir -yazan elin başparmağı, işaret ve orta parmakları uzun süre sıkıcı kalem tutma sonucu kramp duygusu yaşar. Geçmişte saatçi ve terzi krampları çok görülürdü.

Ağrı – Kramplar Ne Zaman Görülür
Hemen herkes şu veya bu zamanda adale krampı geçirir yine de çoğu kimseler için bunlar sadece ara sıra karşılaştıkları önemsiz bir rahatsızlık nedenidir. Fakat diğerleri için adale krampları, özellikle geceleri, rahatsız edici bir problemdir. Eğer uykunuzu bölen sık ve şiddetli kramplarınız varsa doktorunuza danışın.
Masaj Ve Ağrı
2 -3 gün içersinde geçmeyen ağrılar için doktora gidiniz.
Ara sıra kendinize masaj yapmakta fayda vardır.
Masaj; kılcal damarları uyarır.
Masajınızı bitkisel yağ vb ürünlerle yaparsanız, o ürünün yardımcı gıda desteğini de kılcal damarlarınıza taşımış olabilirsiniz.

Web sitemizde; doktor, eczacı, ameliyatçı!!!! yok, beyaz önlüklü, yeşil önlüklü kişiler hiç yoktur.

Yorum Bırakın