Alerji

Alerji
Vücudun bazı madde veya hava şartlarından etkilenmesi, psikolojik nedenler, alerji hastalığına sebep olur. Alerji yapan maddeleri tespit edip, o maddelerden uzaklaşmak ile mesele kendiliğinden çözülmüş olur.
Dolayısıyla; önce alerjiye sebep olan etkenleri bulmak gerekir.
Kimine göre, kaşıntı, kimine kurdeşen, kimine de astım şeklinde görülür.
Astımlı hastaya aspirin verilmez.

Astım, nefes borusunu, bir başka deyişle, hava yollarını – akciğerlere hava taşıyan küçük tüpleri – etkileyen bir durumdur. Astımlı biri, astımı tetikleyen bir şeyle temasa geçtiğinde, hava yollarının duvarları çevresindeki kas gerilerek hava yolu daralır.Hava yollarının yüzeyleri iltihaplanıp şişmeye başlar. Genellikle sümük ya da balgam oluşur. Tüm bu tepkimeler hava yollarının daha daralıp tahriş olmasına neden olur ve astım belirtilerinin ortaya çıkmasına yol açar.

Alerji
Allerji kişilerin  aslında zararlı olmadıkları halde bazı maddelere karşı aşırı reaksiyon göstermesidir. Korunma gücümüzün azalmasıdır.
Bizi zararlı organizmalara karşı koruyan bağışıklık sistemimiz görevleri istilacıları (antijenleri) zararsız hale getirmek olan vücut savunmacılarını (antikorlar) üretir.

Normalde  vücudumuzu koruyan bağışıklık sistemi bazı insanlarda zararlı olmayan birtakım maddelere de aşırı yanıt verir. Bu reaksiyonlara aşırı duyarlılık ya da allerji adı verilir.
Anti-iltihapsal’dan doğan eksiklikler alerjiyi tetikler.
Allerjik reaksiyona yol açan antijene de allerjen adı verilir.
Allerjik reaksiyonlar tek tip değildir, birçok yolla ortaya çıkarlar, vücudun değişik bölümlerinde meydana gelebilirler ve çeşitli şiddette olabilirler.

İmmün (bağışıklık) sistemimiz iyi bir belleğe sahiptir. Yaşamımızın başlangıcında organizmamız yabancı maddelerle karşılaştığında immun sistem onları tanımayı ve belleğine almayı öğrenir.
Ardından yabancı maddelere (antijenlere) karşı antikorlar üreterek yanıtını hazırlar. Organizmada ne zaman aynı antijen görülse hatırlama özelliği nedeniyle daha önceden hazırlanmış yanıt başlar.
Bu nedenle saman nezlesi olan bir kişi her yıl polenlerle karşılaşınca immun sistemdeki bu özellik sebebiyle hemen reaksiyon gösterir.

DUYARLANMA NASIL OLUŞUR?
Duyarlanma bağışıklık sisteminin antijenle temas etmesi, onu belleğine alması ve ona karşı özel antikorları üretmesidir. Daha sonraki karşılaşmada bağışıklık sistemi antijeni kolaylıkla tanıyacak ve hemen reaksiyon gösterecektir. Bir allerjene karşı duyarlanma için gerekli olan süre kişiden kişiye değişir.

ATOPİ NEDİR? “Allerjik bir bünyeye sahip olmak” demektir.Bu durum kalıtsaldır.
Başlıca üç çeşit atopik hastalık vardır:
Atopik dermatit (egzema)
Allerjik rinit
Allerjik astma

Allerjik rinit çoğunlukla göz allerjisi (konjunktivit) ile birlikte olabilir.
Atopik kişiler genetik olarak İse tipi antikorlar üretme eğilimindedir.
Bu İgE antikorları da çevrede bulunan ve normalde zararsız olan allerjenlerle (polenler, ev tozları vb.) etkileşime girerek allerjik reaksiyonu başlatır.

 

Kalıtım allerjiyi nasıl etkiler?
Bir çocuk eğer bir ebeveyni allerjikse %30 allerjik olma riski taşır. Eğer her iki ebeveyni de allerjikse allerji gelişme riski %60 dır. Bununla birlikte allerjiler ikinci nesilde görülmeyebilir. Doç. Dr. Cengiz KIRMAZ

Astımın yaygın belirtileri şunlardır: öksürme, göğüste ıslık sesi ya da hırıltı, nefes daralması, göğüste daralma hissi.

Astım Alerji Bağlantısı
Astım her yaşta başlayabilir. Astıma neyin neden olduğunu bilmek zordur.
astım kalıtım yoluyla geçebilir, Ama;
çağdaş yaşam tarzlarının – konut ve diyet değişiklikleri ve daha hijyenik .
bir ortam gibi – birçok yönleri astımın artmasına katkıda bulunmuş olabilir.
hamilelik sırasında sigara içilmesi çocuğun astım olma olasılığını arttırmaktadır.
sigara içilen ortamlarda bulunulması astım olma olasılığını arttırmaktadır.
işyerinde tahriş edici maddeler bulunması bir kişinin astım olmasına yol açabilir.
çevre kirliliği astım belirtilerinin kötüleşmesine yol açabilir, ancak astıma neden olduğu kanıtlanmamıştır.

Astım belirtilerini başlatabilen (tetikleyebilen) şeyler nelerdir?
Tetikleyici, hava yollarını tahriş eden ve astım belirtilerinin görülmesine neden olan her şeydir. Herkesin astımı farklı olup büyük olasılıkla birkaç tetikleyici olur. Soğuk algınlığı ya da grip, tütün dumanı, egzersiz, ve çiçektozu, kürklü ya da tüylü hayvanlar ya da ev tozu akarları (house-dust mites) gibi şeylere duyulan alerjiler, yaygın tetikleyiciler arasındadır.

Astım yaşam tarzımı nasıl etkileyebilir?
Astım belirtilerinin kötüleşmesi nedeniyle bazı kişiler yaşam tarzlarında kısmi değişiklikler yapmak zorunda kalabilirler. Sizin astımınızı neyin tetiklediğini tam olarak saptamak zor olabilir. Bazen bu bağlantı, örneğin kedi ya da çiçektozu ile temasa geçtikten birkaç dakika içerisinde belirtileriniz başladığında, kolayca görülür.

Bazı kişilerde ise gecikmeli bir tepkime olur. Astım belirtilerinizi kötüleştiren tetikleyicilerden kaçınarak, ve astım ilaçlarınızı doğru kullanarak, gereksiz belirtileri azaltabilir ve normal yaşam tarzınızı keyifle yaşamaya devam edebilirsiniz.

 

Alerji Ve Antioksidan
25 yaşın üzerinde giderek vücudun antioksidan üretimi yavaşlar.

Bu nedenle de vücudun kendini yenileme süresi uzar ve yaşlanma süreci başlamış olur. Aynı zamanda çevreden alınan Serbest radikallerin (alkol, sigara, çevre kirliliği, stres ve düzensiz beslenme ile) giderek birikmeye başlaması çeşitli hastalıklara neden olur.

Web sitemizde; doktor, eczacı, ameliyatçı!!!! yok, beyaz önlüklü, yeşil önlüklü kişiler hiç yoktur.

Yorum Bırakın