Arı Böcek Sokması

Arı Sokması – Böcek Isırması

Arı Sokması
Arı; bal veya balmumu yapmasına rağmen iğnesiyle de sokan bir hayvandır.
Eşekarıları sokması çok tehlikeli, normal arıların sokmaları ise; hassas bünyeli kişilere çok zarar verebilir. Hatta şoka sokabilir.

Arı sokmasından sonra yapılacak ilk iş; arının iğnesi ucu yakılmış bir iğne ile çıkarmak, arının soktuğu yerin altı üstü bağlanılır, sokulan yere soğuk su dökülür. Hastaneye gitmek daha iyisidir.

Böcek Isırması
Böceğin soktuğu yerin altı üstü bağlanılır. Böceğin soktuğu yer iki parmak arasına alınıp ezilir, sıkılır. Kanın akmasına yardımcı olunur.
Böcek sokmaları; kaşıntı, kızarıklık ve şişlik belirtisi ile kendini belli eder.
Göz Arpacığı

Küre şeklindeki göz, orbita denilen kemik boşluğu içine yerleşmiştir ve göz kapakları ile korunur. Dışta beyaz renkli sklera ve onun devamında saydam bir tabaka olan kornea yer alır.

Korneanın altında göze rengi veren iris bulunur.İrisin ortasında ışık miktarına göre genişliği değişen gözbebeği (pupilla) yer alır.İrisin arkasında göz merceği (lens) varaır.
Bu yapı saydamdır ve disk şeklindedir. Skleranın altında, gözün damarsal tabakası (uvea) ve onun altından da görmeyi sağlayan ağ tabaka (retina) yer alır.Görsel uyarılar retinadan beyne görme siniri (optik sinir) yolu ile iletilir.

Göz sağlığımızı korumak için vücudumuzda ortaya çıkabilecek tüm hastalıklar gibi, çoğu göz hastalığı da küçük belirtilerle başlar.Göz hastalıkları kalıtım veya mikrobik yollarla geçebilir.

Çeşitli kazalar ya da yaşlanma gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. Doğru ve yeterli beslenme ile göz sağlığını koruma yeni bir bilgi değildir. Örneğin A vitamininin göz sağlığı için yararları ve kseroftalmi gece körlüğü gibi durumlarının önlenmesinde etkili olabildiği eskiden beri bilinmektedir.

Göz sağlığımızı sadece havuç ve A vitamini ile korumamız da mümkün değildir. Bilnassa yaşlanma ile ortaya çıkan katarakt ve makular dejenerasyon (AMD) gibi görme sorunlarının önlenmesinde vitaminler, mineraller ve bazı bitkisel ürünlerin rolü düşündüğümüzden de fazladır. Doğru beslenmenin gözümüzü yukarıda saydığımız birçok hastalığa karşı koruyacağı veya hastalıkları yavaşlatabileceği araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

A vitamini güçlü bir antioksidandır ve göz sağlığı için büyük önem taşır.Yeterli miktarlarda tüketildiğinde gece körlüğü, makuier dejenerasyon ve katarakt oluşumunu geciktirir.

Web sitemizde; doktor, eczacı, ameliyatçı!!!! yok, beyaz önlüklü, yeşil önlüklü kişiler hiç yoktur

Yorum Bırakın