Çemen

Çemen Baharatı

Açık Kilo İşi Çemen Baharatı

Saf, halis, o yılın çemen baharatı.

kilo işi 40 tl. Gram işi satışımız vardır.

Diğer dillerde isimi

* Arapça: Hulba, Hilbeh
* Azerice: Güldefne
* Ermenice: Chaiman
* Çince: Hu lu ba
* Farsca: Shambelilé
* Fransızca: Fenugrec, Sénegré, Trigonelle
* Almanca: Bockshornklee, Griechisch Heu
* Hintce: Methi (tohumlari); Kasoori methi, Sag methi (tümü)
* Italyanca: Fieno greco
* Rusya: Pazhitnik grecheskiy, Shambala
* İspanyolca: Alholva, Fenogreco
* Türkce: Çemen
* Pakistan dilinde (Urdu): Methi
* Hollandaca: Fenegriek
* İngilizce: Fenugreek

Çemen
Çemen Otu – Çemen Tozu – Boy Otu Tozu

Buy otu, Çemen otu, Pıltan, Trigonella foeniculum-graecum.

Bileşimi; Lesitin, esans, tanen, fosfor, organik demir, kalsiyum, müsilaj, saponin, trigonellin alkaloidi, Diosgenin, fitopterol, fitin, kolin, protein, vitaminler (A, B)

Hafif kavrulup, salata ve yiyeceklere ilave edilirse lezzeti arttırabilir.

İştah açabilir.
Hamilelere yasaktır.

Bitki dikine ve kimi zaman da yere yatarak gelişir.

Kenarları ince dişli ve oval biçimli üç yaprakçıktan oluşan yaprakları da açık yeşil renklidir.

Sarımsı beyaz çiçekleri yaz ortasında açar.

Bol güneşli yerleri; suyu iyi akıntılı, bitek ve alkalik toprakları seven çemenotu,

tohumlarıyla çoğaltılır.

Ülkemizde en çok; pastırmaların üzerlerine serpilmesi ile tüketilir.

Antikite’den (İ.Ö6-i.s 3 YY) bu yana, baharat olarak yem ve şifalı bitki olarak kullanılmıştır.

Mısırlılar; tanrılarına saygı olsun diye tapınaklarının üzerinde yetiştirirdi.

Kokmaması için cesetlere çemen otundan sürerler, içinde fazla oturulan odaların kokusunu değiştirmede kullanılırlar, bir yandan da ekmeklerinin içine katarlardı.

Ama, bu gün Mısır’da ekmeklere çemen konulmamaktadır.

Ortaçağ’da (5-15 yy) kelliğe karşı kullanılmış, Hindistan’da saç losyonu olarak sürekli yer almıştır.

Ünlü İslam hekimi Razi “idrar zorluğu çektiğinizde çemeni kaynatıp suyunu içiniz” demiştir.

Çemen otu hakkında internetten bazı alıntı yazılar;

çemen otu
Orjinal Adı :Trigonella foenum-graecum

Diğer Adları :Boyotu, Buyotu

Çemen; Baklagiller familyasındandır. Anayurdu Güney Avrupa ve Akdeniz havzası olan çokyıllık otsu bitkidir. 60-100 cm. boylanabilen çemenotu ülkemizde yabani olarak yetiştiği gibi Orta ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde kültürü de yapılmaktadır. Gövdesi açık yeşil renkli, yuvarlak kesitli, ince tüylü ve dallara ayrılan yapıdadır. Bitki dikine ve kimi zaman da yere yatarak gelişir. Kenarları ince dişli ve oval biçimli üç yaprakçıktan oluşan yaprakları da açık yeşil renklidir. Sarımsı beyaz çiçekleri yaz ortasında açar. Bu çiçekler olgunlaşınca her biri 10-20 adet sarı-kahverengi minik tohum taşıyan tohum zarfına dönüşür. Bol güneşli yerleri; suyu iyi akıntılı, bitek ve alkalik toprakları seven çemenotu, tohumlarıyla çoğaltılır.

Çok keskin kokulu olan çemenotu tohumları, % 30’a varan oranda yapışkan bitki sıvısı ile uçucu ve sabit yağlar; trigonellin, kolin ve kumarin adlı maddeleri içerir. Bazı ülkelerde baharat olarak kullanılan bu tohumların bizdeki başlıca kullanım alanı pastırma imalatıdır. Burada tohumlar ezilip pastırmanın üzerine sıvanan keskin kokulu “çemen” adlı macunun içine ana madde olarak katılır. Bazı yerlerde çemenotunun yaprakları salatalara eklenip çiğ olarak yendiği gibi, haşlanarak sebze olarak da tüketilir.

(La. Semen Foenu-graeci, Al. Bockshomsamen, Fr. Graine de fenugrec, İn. Fenugreek seed)

Trigonella foenum-graecum L. (Leguminosae) türünün olgun tohumudur. Bu tür 10-50 cm yükseklikte, çiçekleri sanmsı-beyaz, bazen hafif pembe renkli. Meyva düz veya biraz kıvrık, 5-1İ cm uzunlukta ve 10-20 tohumludur. Orta ve Güneydoğu Anadoluda, tohumları için yetiştirilir.

Dış görünüş: 3-5 mm uzunlukta, sert, köşeli, üzeri ince pürtüklü, esmer kırmızı veya sarımsı esmer renkli, kokusuz ve hoş olmayan lezzetlidir. Tohumlar toz edilince kuvvetli ve özel bir koku duyulur.

POY: Tohum alındıktan sonra geriye kalan meyva parçalarının toz edilmesi ile elde edilen bir üründür. Halen bilhassa İnegöl ve Karacabey köylerinde elde edilmektedir. amgısL

Açık san renkli, hafif kokulu ve lifli bir tozdur. İstanbul ve Bursa bölgelerinde baharat olarak kullanılır. Kullanılışı Bulgar göçmenleri tarafından başlatılmış ve zamanla yaygınlaşmıştır.

23 martt 2009 Pazartesi tarihli, Arım Balım Peteğim Programında, Petek Dinçözün konuğu, Herbalist Ömer Coşkun, çocuklarda boy uzatmaya yardımcı olan bitkisel bir kür önerdi. Kürümüz için ;

GEREKLİ gerekli Malzemeler :
* Bir miktar zeytinyağı,
* 1 tatlı kaşığı boyotu (çemen)
* çay kaşığı karabiber,
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Bütün gerekli Malzemeleri karıştırın. Bu karışımı, çocukların eklem yerlerine sürün. Boy uzamasına yardımcı olacaktır.

Çemen otu
Taksokutu
Bilimsel sınıflandırma
Alem:     Plantae(Bitkiler) (Bitkiler)
Bölüm:     Magnoliophyta
(Kapalı tohumlular)
Sınıf:     Rosopsida
Alt sınıf:     Rosidae
Takım:     Fabales
Familya:     Fabaceae
(Baklagiller)
Cins:     Trigonella
Tür:     T. foenum-graecum
Trinominal adı
Trigonella foenum-graecum
L.

Çemen otu ya da buyotu (Trigonella foenum-graecum/tıbbi tanım:
Semen Foenugraeci), baklagiller familyasına ait bir ot türü. Anavatanı Yakın Doğu, özellikle Lübnan ve Suriye, Güneybatı Avrupa, Hindistan ve Çin’dir.

Çin’den Akdeniz’e kadar geniş bir alana yaygındır. Tohumları ve bazı ülkelerde yeşil yaprakları da ıspanak gibi tüketilmektedir. Tadı acımsı ve aromatiktir. Esansında 40 çeşit madde bulunur. Kullanımı çok eskilere dayanmakta olup günümüzde Ortadoğu ve Hint Mutfağında kullanılmaktadır.

Türk Mutfağında özellikle çemen tozu şekilinde bilinir. Bu toz bol salçaya ve birkaç diğer içeriklere katılarak kahvaltılarda yenilen macun yapılı çemen üretilir.
Çemen tozu

Çemen, çemen otu bitkisinin tohumlarının kurutulmasıla elde edilir. Acımsı ve yanmış şeker tadındadır. Günümüzde en çok Ortadoğu ve Hint mutfağında kullanılır. Öğütülmüş olarak turşulara, çorbalara, soslara ve et yemeklerine katılır. Ayrıca sarımsak ve kırmızı biberle karıştırılarak pastırmanın üzerine kaplanır.

Yorum Bırakın