Cinsel Sorunlar

Beslenmeye, yaşa göre değişecek sorunlardır. Erkeklerde de ayrı, bayanlarda da ayrı cinsen sorunla vardır.

Hastalığınızın teşhisi için doktora görününüz.

Cinsel Bölüm
Seks, ilişkinin tuzu biberidir ve tuzsuz yemek bir şeye benzemez.

Eğer yatak odanızda bir problem yaşıyorsanız, çok sevseniz bile bu, sevgilinizle olan ilişkinizi zedeler ve o ilişki bitmeye mahkûm olur.

Genelde seks sorunlarının basit çözümleri vardır; çözülmesi zor olan çiftlerin arasındaki iletişim sorunudur.

Kişiler yaşlanınca, vücudundaki vitamin mineraller eskisi gibi görev yapamaz hale gelebilirler.

Türk toplumundaki utanma ar duyguları da, cinsel sorun yaşayanların çözümlerine engeldir.

Biz; bu siteyi her tür sorunuza cevap hazırlamak amacı ile kurduk.

Nefes teknikleri ile cinsel başarı

Stresin ağır baskısı kadınlar ve özellikle erkekler üzerinde arzu azalması ve karşı cinse karşı ilgisizlik sonuçları yaratabilir. Stres veya panik atak rahatsızlıkları karşısında kullanılan antidepresanlar bu etkiyi daha da kuvvetlendirerek karşı cinse soğukluk anlamında cinsel yaşamı tamamen bitirebilirler. İstek azalmasının yanı sıra erkekte ereksiyon ( sertleşme ) sorunları ortaya çıkar. Ayrıca sertleşme sorunu ve motivasyon eksikliği orgazm sorununu da beraberinde getirir. Bütün bunların sonucunda erkeğin karşı cins karşısında kendini yetersiz hissetmesi, cinsellikten tamamen uzaklaşmasına sebebiyet verecek kronik bir psikolojik rahatsızlığa dönüşebilir.

 

Cinsel arzu azalması ve ereksiyon sorunlarına karşı nefes teknikleri
Ateş nefesi

Cinsel arzu kaybı ve sertleşme sorunlarını gidermek için sempatik algının aktive edilmesini sağlamak gerekir. Bunu oluşturmak amacıyla yüksek oranda oksijen alınmasını temin etmek için kurgulanmış ateş nefesleri çok etkilidir.

 

Sağ burun kanalından nefes almak

 

Sempatik sisteme bilgi taşıyan sinir uçlarının daha yoğun olarak konumlandığı sağ burun kanalından nefes almak cinsel arzunun yükselmesini sağlar.
Dik oturun veya yastık kullanmadan sırt üstü uzanın. Dilinizin tamamını üst dişlerinizin arkasından başlayarak üst damağınıza yapıştırın ve egzersiz boyunca öylece tutun.
İki dakika süresince sol burun deliği kapatılarak sadece sağ burun kanalından yapılacak hızlı solunumla fizik beden üzerinde yüksek bir enerjinin oluşması temin edilebilir.

 

Bu kişinin gelmesi açısından önemli bir çalışmadır.
Özellikle araba kullanırken uyuklamaya başladığınızda, önemli bir toplantıda gözleriniz kapanmaya başladığında dikkatinizi toparlamak için kullanabilirsiniz.
Bu egzersizi sürekli yapmanız sonucunda enerjinizin çoğaldığını göreceksiniz.

 

 

Yüz neşe nefesi

 

Yüz sayıdan başlayarak geriye doğru sayılarak yapılacak hızlı üst solunum; yeterli heyecan, neşe ve arzunun oluşmasını sağlayabilir.
Kalp atışlarını hızlanması ve tansiyon yükselmesi ile başlayan süreçte kan dolaşımının artması cinsel heyecan ve sertleşmeyi sağlayabilir.
Sabah uyandığınızda veya gün içinde kendinizi fazla gevşemiş ya da ve uyuşuk bulduğunuz da aktivasyonunuzu artırmak için uygulayabileceğiniz bir tekniktir.

 

Köpek Nefesi çalışması;

 

Köpek nefesi dediğimiz çalışmanın tam olarak uygulanabilmesi için diyaframa tam olarak hâkim olunması gerekir.
Köpeklerin nasıl sıklıkla nefes aldıklarını ve karın bölgelerinin nasıl sarsıldığını anımsayarak biraz daha yavaş olmak koşulu ile köpek gibi nefes almak taklit edilir.
İyi bir diyafram kullanımı sağlayamadan yapılacak çalışmada bir kaç nefesten sonra ritmi devam edemediğinizi gözlemleyerek bu şekilde nefes alan bir köpeğin diyafram adalesini kullanma başarısı karşısında ne kadar yetersiz kaldığınızın farkına varabilirsiniz.
Yinede hiç olmazsa on saniye sürecek bir 15 – 20 köpek solumasını gerçekleştirecek bir performansa gelinceye kadar köpek nefesini taklit ederek diyaframı kullanma kabiliyetini oluşturmayı sürdürün.

 

Bu çalışma bir köpeğin solumasını taklit ederek saniyede 3 – 4 darbe şeklinde kesik nefes alışları oluşturmak ve diyaframı düzenli titreştirerek adaleleri tamamen kontrol altına alabilme çalışmasıdır.
Diyaframını iyi kullanan bir insan 20 25 düzenli kesik nefesi alabilmektedir.

 

Pompa nefesi

 

Bu çalışma için nefesinizi tutulu olarak beklerken boğazınızın tamamen serbest kalmasına dikkat edilir.
Diyafram adalesiyle nefesi olabildiğince en alt bölgede tutmaya çalışarak dayanabildiğiniz kadar bekleyin.
Sonra kısa ve kesik soluma yaparak Huh veya hoh şeklinde kesik diyafram nefesleri verin.
Bu elinizde bir bisiklet pompasıyla tekeri şişirdiğiniz imajinasyonuyla daha rahatlık kazanabilir ve bunu yaparken karın bölgenizdeki hareketlenmeyi fark edebilirisiniz.
Motivasyon açısından gerekli olduğu için sadece bu çalışmaya özel olmak üzere nefes alış verişlerinizi sesli yapabilirsiniz.

 

Körük nefesi

 

Bu egzersizi duygusal açıdan isteksizlik ve her şeyden uzaklaşma arzusu duyduğunuzda, zihniniz hiç bir şey düşünemeyecek kadar dalgın olduğunda, vücudunuza oturduğu yerden kalkmanın çok zor geldiği miskinlik anlarında canlanmak için uygulayabilirsiniz. Yani kısaca duygularınız, düşünceleriniz ve fizik bedeniniz hareketlendirebilirsiniz.

 

Ağzınızdan ve burnunuzdan beraberce hızlı nefesler alıp vereceksiniz.
Nefesi içinize çekme ve dışarı verme eşit sürelerde olacak.
Nefesi çekme ve vermeler aynı güçte olacak.
Derin ve güçlü nefes alışı verişlerini mümkün olduğunca hızla yapacaksınız.

 

Burun kanatlarınızdan başlayarak diyaframa kadar bütün nefes yolunun gerildiğini hissedeceksiniz.
Buna tanık olmak için ellerinizi boğazınıza veya karnınıza koyabilirsiniz.
Bu sizin çalışmaya olan ilginizi ve dikkatinizi çoğaltacaktır.

 

Diyaframında devrede olduğu bu çalışmanın odak noktası göğsünüzün hemen altında bulunan mide kaslarıdır.
Bu kaslar çalışma esnasında bir körük gibi çalışacaktır.
Zaten çalışmanın adı da körük nefesidir.
Nefesi burnunuzdan bir boğa kızgınlığında solurken mide adalelerinizde dışarı doğru hareketlenmesi, nefesi hızla içinize çekerken karnınızda içeri doğru hareketlenmesi çok önemlidir.

 

Çalışmaya düşük bir tempoyla başlasanız da kısa zamanda saniyede 3 solunum hızına çıkmanız gerekir. İlk denemelere 15- 20 saniye olarak başlasanız da gittikçe artan sürelerde  60 saniyeye kadar çıkarabilirsiniz.
Bu çalışmayı ilk yaptığınızda bütün adalelerinizin gerildiğini ve inanılmaz heyecanlandığınızı hissedeceksiniz.

 

Vücut ısınız ortalama bir derece düşecek.
El ve ayaklarınız hafifçe soğuyacak. Bedeninizin tümünde hareketlenme hissedeceksiniz. Kollarınızda belden aşağı olarak bacaklarınızda titremeler ve karıncalanmalar hissedebilirsiniz.
Bu çalışmayı gerektiği gibi yaparsanız çalışmadan sonra geçici olarak bir kaç saniye süreyle başınız dönebilir, mideniz bulanabilir.
Bütün bu yan etkiler bir dakika içinde geçtikten sonra yüksek bir enerjinin bedeninizde yükselerek ve sizi canlandırdığının farkına varabilirsiniz.
Mustafa kartal

 

Sperm Eksikliği
Sperm sayısı en az 20.000.000 olmalıdır.

Folik Asit Eksikliği Erkeklerde Kısırlığa mı Neden Oluyor ?

Vitamin B9 olarak da bilinen Folik asit, özellikle sebzelerde, portakal suyunda ve tahıllarda bulunuyor. Bugüne kadar folik asitin, özellikle hamilelik döneminde bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimi için olan önemi üzerinde durulmakta idi.

Ancak Kaliforniyalı araştırmacılar folik asit ile ilgili yaptıkları bir çalışmanın sonucunu açıkladıklarında, bu vitaminin farklı bir rolü üzerinde de durulmaya başlandı. Araştırma sonuçlarına göre erkeklerde genelde kısırlıkla birlikte olan sperm sayısı azlığı durumunda aynı zamanda folik asit (bir tipi) eksikliği de bulunduğu saptandı.

Araştırmacılardan Lynn Wallock (Oakland Araştırma Enstitüsü Çocuk Hastanesinde araştırma görevlisi), yaptığı açıklamada sonuçların erkek üreme sağlığı açısından önemli olduğunu gösterdiğini belirtti.

Ancak Kaliforniya Üniversitesi üroloji bölümü öğretim görevlilerinden Paul Turek, sperm sayısının erkek üreme yeteneğinin ancak bir kısmının göstergesi olduğunu belirterek söz konusu çalışmada incelenen sperm sayısı düşük erkeklerin çoçuk yapıp ypamadıklarının incelenmediğini ve erkeğin üreme yeteneği bakımından normal olması için mutlaka normal sperm sayısına sahip olmasının gerekli olmadığını söyledi.

24 sigara içen ve 24 sigara içmeyen erkeğin incelendiği çalışmada aynı zamanda, düşük folik asit seviyesinin sperm içindeki DNA bozuklukları ile de ilişkili olabileceği saptandı. Wallock, bu durumun bebeklerdeki doğumsal defektlerle ve yavrunun ileri yaşlarda orataya çıkabilecek kanser hastalıkları ile de ilişkili olabileceğini söyledi. Çalışmanın tamamı Fertility & Sterility dergisinin son sayısında yayınlandı.

Wallock, “Bazen sperm sayısını normal düzeyde saptayabiliriz, ancak sperm içindeki DNA hasarlı olabilir. Sperm hücresi DNA içeriden bir paket taşıyıcısıdır. Taşıyıcı paketi çok iyi bir şekilde yerine ulaştırabilir, ancak paket açıldığında içindeki DNA nın hasarlı olduğu ortaya çıkar” dedi. Ancak bu tespit de öncekiler gibi eleştirilere maruz kaldı.

Turek, bu çalışmanın folik asit düzeyi ile doğumsal defektler arasındaki potansiyel riski ortaya koyamayacak kadar basit olduğunu belirtti ve bu çalışma ile tür spekülasyonları ortaya atmanın erken olduğunu söyledi.

Oregon Sağlık Bilimleri Üniversitesinden Peter Sutovsky, bu çalışmanın gereksiz yere bazı sigara içenlerin çocuklarına kanser bulaştıracakları (geçirecekleri) korkusuna yol açabileceğini söyledi. Ve bu çalışmada sigara içenlerde sadece bir folik asit tipinin eksikliğinin saptandığının altını çizdi.

Çalışmadaki sigara içenlerin sigara içmeyenlere göre daha yüksek sperm sayılarının olduğuna dikkat çeken Sutovsky, sigara içenlerin spermlerinde DNA hasarı bulunma oranının daha yüksek olmasından dolayı vücudun üretkenliği koruyabilmek için daha fazla miktarda sperm ürettiğini ortaya attı.

Bu üç araştırmacının konu üzerindeki birleştikleri ortak konu ise, erkek üreme sağlığının devamı için iyi bir diyetin gerekli olduğu.

Turek, kısırlık problemi olan erkeklerin iyi yemeleri, iyi uyumaları, streslerini azaltmaları ve vücutlarına bir mabet yeri gibi özenli davranmaları gerektiğini söyledi. “İyi üreme sağlığı iyi bir beden sağlığı ile mümkündür” dedi.

Wallock, erkeklerin her gün 5-9 porsiyon sebze ve meyve yemeleri gerektiğini söyledi. 1998 yılında devletin aldığı kararla belirli yiyeceklerin foli asit ilave edilerek güçlendirildiğini ve çoğu erkeğin yeterli miktarda folik asit aldığını belirtti. Bununla birlikte folik asit ilavesinin tam etkisinin bilimediğini söyleyen bayan araştırmacı, yüksek miktarda alkol alan, bazı mide ve barsak rahatsızlıkları bulunan ve kanser tedavisi için antifolat ilaçlar kullanan erkeklerin besinlerdeki folik asitten yeterince faydalanamayacaklarını iave etti.

Ne Yapmalı ?

Eğer bebeğiniz olmuyorsa (erkek veya dişi olmanız farketmez) yediklerinizi gözden geçirin. Wallock, bu küçük çaplı araştırmanın bile beslenme ile erkek üreme sağlığı arasında olası ilişkiler olabileceğini gösterdiğini söyledi ve folik asit yemek konusunda da aşırıya kaçmamak gerektiğini, çünkü nadir de olsa aşırı folik asit tüketiminin hastalığa neden olabileceğini söyledi.

 

SPERM ÜRETİMİYLE İLGİLİ MADDELER

 

 

Besin bütünleyici maddelerin sperm sayısını artırdığı birçok incelemeyle kanıtlanmıştır. Sperm oluşması için gerekli besin maddeleri şunlardır:

Arjinin

Temel yağ asitleri

Çinko

Krom

Selen

E vitamini

A vitamini

B vitaminleri

C vitamini.

 

 

Arjinin: Spermlerin başında bu amino asitten önemli miktarda vardır. Dokuz gün, arjininden yoksun besinler verilen üç erkekte, sperm sayısında belirgin bir azalma görülmüştür.

 

Temel yağ asitleri: Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler, temel yağ asidi eksikliğinin erbezi işlevlerini bozduğunu göstermiştir. Spermlerin içinde çok miktarda prostaglandin bulunur ki, bu madde temel yağ asitlerinin bir türevidir. Ancak, erkek üretkenliğinde prostaglandinin kesin rolü bilinmemektedir. Üretkenliği az erkeklerin spermlerinde prostaglandin düzeyinin düşük olduğu görülmüştür.

 

Çinko: Sperm oluşumunda çinko eksikliğinin rolü olduğu saptanmıştır. Sperm sayısı az erkeklerde çinko eksikliği olduğu görülmüştür. Böyle erkeklere çinkolu bütünleyici ilaçlar verilince hem sperm sayısı artar, hem de cinsel birleşmede başarı çoğalır. Ayrıca, çinko tedavisi çinko eksikliği bulunan erkeklerde plazmada testesteron (erkeklik hormonu) düzeyini de yükseltir. Günde 50 mgr. çinko alınması ve bu tedaviye aylarca devam edilmesi salık verilir. Unutmayın ki, sperm oluşumu hemen hemen üç ay sürer. Onun için, çinko tedavisine başlar başlamaz sperm sayınızda bir yükselme olmasını beklememelisiniz. Böyle bir gelişme ancak üç ay sonra gerçekleşebilir.

 

Cinsel Güçsüzlük ve Çinko Eksikliği

Alfredo, İspanya’da bir plajda bar işletiyordu. Bu işle uğraştığı üç yıl İçinde alkolik olmuştu. Onu en çok kaygılandıran şey, cinsel bakımdan güçsüzleşmesiydi Penis dokusu bir türlü sertleşmiyordu. Kendisine cinsel güçsüzlüğünün alkolizme bağlı olduğu söylenince hemen içmeyi bıraktı. Ne var ki. alkolü bırakalı dokuz ay olmasına karşın, durumunda bir düzelme olmadı. Bunun üzerine çinko durumunu araştırdık. O güne kadar çinko düzeyi bu denli düşük birini daha görmemiştik! Alfredo’ya sekiz hafta boyunca çinkolu bütünleyici ilaçlar verdik. Tedavi sonunda bizi görmeye geldiğinde Alfredo sevinçten uçuyordu! Yeniden erkekliğine kavuşmuştu. Çinko, cinsel işlevle doğrudan doğruya ilgilidir. Çinko eksikliği libido kaybına, sperm sayısının azalmasına ve çok şiddetliyse cinsel güçsüzlüğe yol açar.

 

Öbür besin maddeleri: Hayvanlar üzerinde yapılan incelemeler, krom, selen, E, A ve B vitaminlerinin üreme organlarının işlevini ve sperm oluşumunu etkilediğini göstermiştir. Her ne kadar insanlar üzerinde benzeri incelemeler yapılmamışsa da, erkeklerdeki kısırlığa da bu maddelerin eksikliğinin yol açtığı sanılıyor.

 

 

Kaynak: Hastalanmadan Yaşamak Bizim Elimizde – Dr Stephen Davies / Dr Alan Stewart

 

 

 

 

Web sitemizde; doktor, eczacı, ameliyatçı!!!! yok, beyaz önlüklü, yeşil önlüklü kişiler hiç yoktur

Yorum Bırakın