Defne

Defne

Defne Yaprağının Mutfak Kullanımı
Balık, tavuk, et yemeklerine fazla kokuyu alsın ve lezzet katsın diye defne yaprağı konur.
Kokusu etlere, patetese, türlüye, çorbalara, salça ve balık için eşsiz ve mükemmeldir.

Pilavda kullanırım, pilavımın suyunu ekledikten sonra 1 defne yaprağı atarım, piştikten sonra çıkartırım, mis gibi bir koku ve lezzet bırakır.
Et yemeklerine mutlaka kullanırım pişme esnasında yemeğin suyuna atar piştikten sonra çıkartırım.
Balık ve etlerimi marine ederken.
Balığımı fırında pişiriyor isem borcam a yahut fırın poşetine mutlaka 2 tane defne yaprağı eklerim.
Mantarlı garnitürler yaparken.

Not:
Hamilelerin defne yaprağını kullanmaması gerekiyor, doğum kolaylaştırıcı özelliğinden dolayı.

Defne Yetiştiriciliği
Ağaççık, park ve bahçelerde dekoratif amaçla da yetiştirilir.

Defne Ve Kozmetik
Kozmetik ve parfümeri sanayisinde kullanılır. Odalara güzel koku ve görüntü sunması için hazırlanan potpuri tabaklarına girer.

Defne Çeşitleri
Defnenin burada anlatılan dışında pek çok türü vardır; “Nobilis” cinsi dışındakiler zehirlidir, kurutulmadan kullanılmazlar.

Defne Diğer İsimleri
Laurus nobilis Nehtel, Tehnel, Teynel, Har (Kadirli).

Defne Bileşimi
Tanen, acı madde ve uçucu yağ bileşimi vardır. Yaprakların bileşiminde sabit yağ, sineol, öjenoller, pinenler, felandren, linalol, jiraniyol, terpineol bulunur.

 

Defne Yaprağı

Botanik Adı:
Laurus nobilis l.

Diğer İsimleri:
Tehnel yaprağı, Tahral.

Tanım:
2 – 5 cm eninde ve 5 – 10 cm boyunda, sert, derimsi, kısa saplı, tüysüz, parlak, kenarları dalgalı, koyu yeşil- sarımsı gri yeşil, elips şekilli yapraktır.Tatlımsı, aromatik, kafursu ve sineolik kokulu, baharlı ve acı lezzetlidir.
Defne yaprakları hakkında anlatılan bir çok efsane mevcuttur. Efsanenin birine göre, güzel bir su perisi Apolla’dan kaçarken tanrılar onu, hep yeşil kalan ve yaprakları zaferin ve ölümsüzlüğün sembolü olan bir ağaca çevirirler. Bu ağaç ya tatlı defne yada defne ağacıdır.

Bileşim:
Tanen, uçucu yağ, acı madde içerir.

Kaliteli Bir Defne Yaprağın’da;
Yabancı madde en çok %0.1, rutubet en çok %8, toplam kül en çok %7, asitte çözünmeyen kül en çok %1.5, selüloz en çok %30, uçucu yağ en çok 1 ml/100 g, kırık yaprak-parça en çok %15, lekeli yaprak en çok %10 olmalıdır. Salmonella, Ecoli 0157:H7 ve Aflatoksin bulunmamalıdır.

Yetiştiği Yerler:
Defne yaprağının anavatanı Akdeniz bölgesi civarıdır. Bütün Akdeniz, Karadeniz, Ege ve Marmara kıyılarında yetişir. Kaynak ülkeler: Türkiye, Yunanistan, İspanya, Yugoslavya, Portekiz, İtalya, Fransa, Fas ve Çin’dir.

Kullanım Alanları:
Eski zamanlarda, kahramanlıklarıyla ve şiirsellikleriyle bilinen fatihler ve şairler defne yaprağı çelenklerini giyerlerdi. Roma imparatorları ve rahipler kapılarının önüne defne yaprağını dikerler, bekçilik yaptığına ve defne yaprağının kendilerini gök gürlemesinden, yıldırımdan, vebadan koruduklarına inanırlardı. Roma imparatoru Tiberius’un (M.Ö. 42 – M.S. 37) şimşekler çakarken başına defne yapraklarından yapılmış bir taç taktığı bilinmektedir.
Günümüzde etlerde (balık, kanatlı, kırmızı vb.), türlü, güveç, rosto, kızartma, köfte, çorba, börek, sos, ciğer ezmesi, haşlama, turşu, sebze, baharat karışımları, salça, konserve, yumurta ürünlerinde ve Türkiye’de özellikle kokusu ve anti mikrobiyal etkisi için kuru incirlerin arasında kullanılır.
Defne aynı zamanda sabun, eczacılık ve parfümeri sanayiinde de yaygın kullanılmaktadır. Defne sabunu olarak bilinen ve defne yağının başka bir yağ ile karıştırılıp elde edilen bu sabunu Bağdat Baharatları üretir. Kirli sarı renkte bir sabundur. Bu sabunun cilt mantarlarına ve saç dökülmelerine faydalı olduğu bilinmektedir.

Yorum Bırakın