Demirhindi

Demirhindi Baharatı

Demirhindi
Demirhindi İçeriği; Ekşi Maddeler, Nişasta, Şeker
Demirhindi Diğer Adları;
Temirhindi, Hindhurması
Demirhindi Latincesi; Tamarindus İndica – Leguminosae

 

Demir Hindi Şerbeti Yapılışı

Demirhindinin aslen bildiğimiz Hindi ile bir alakası bulunmamaktadır. Geçmişte ‘Temr-i Hindi’ denilen Demirhindi şerbeti, Hindistan’dan gelen Hint Hurması isimli bir baharatla yapılıyor.

————————Demirhindi Şerbeti Malzemeler—————————————–
250 gr demirhindi
3-4 litre su
2-4 adet kuru karanfil
1 -3 adet çubuk tarçın
1 su bardağı toz şeker
Yapılışı:
1-Demirhindilerin kabuklarını ayıklayın. Ayıkladığınız demirhindileri tencereye alın. Üzerine 2 litre suyu koyarak kapağını kapatın ve 1 gece bekletin.
2- Sabah yumuşayıp rengi değişen demirhindilerin üzerine 2 adet kuru karanfil, 1 adet çubuk tarçın ve 1 su bardağı toz şekeri ekleyerek kaynatın.
3- Yaklaşık 1,5 saat önce orta sonrasında kısık ateşte kaynattığınız şerbeti ocaktan alın ve soğumaya bırakın.
4- Soğuyup posası çöken şerbeti süzün ve buzdolabında soğutarak servis yapın.
Demir Hindi Şerbeti
– 1 Adet demir hindi
– 3-4 Adet karanfil
– 1 Adet çubuk tarçın
– 2 yemek kaşığı pekmez
– 5 litre su

Hazırlanışı:

Bir adet demir hindi meyvesi akşamdan bir fincan suda ıslatılır.Sabah ıslatılmış demir hindinin içersine 2 yemek kaşığı pekmez 3-4 adet karanfili, 1adet çubuk tarçını koyup üzerine 5 litre su ekleyip rengi çıkıncaya kadar kaynatıp süzüyoruz soğuk olarak içiyoruz.

—————————Demirhindi Şerbeti Nasıl Yapılır? ————————————————-
Malzemeler
1 litre su, 200 gram bal, 150 gram demirhindi, baharat torbası, 2 adet karanfil, 1 parça kök zencefil, V2 parça kök zerdeçal, 2 adet kabuk tarçın, Yı adet çubuk vanilya, 10 adet kakule,5 adet kinzi, 1 parça adaçayı, 1 parça ıhlamur.

Yapılışı
Demirhindi 1 litre suda 1 gece bekletilir. Ocakta kaynamaya bırakılan demirhindiye bal ilave edilir. Kaynayan ballı suya baharatların içinde bulunduğu torba batırılıp, 2-3 dakika kaynatılır. Kendi halinde soğumaya bırakılan şerbet, 15-20 dakika sonra tülbentten süzülerek tüketilir.

Yorum Bırakın