Deniz Taşıtı Tutması

Deniz Tutması
Kulak içinde bulunan denge organın irade dışı uyarılmasıdır.
Kusma ile birlikte; terleme, üşüme, esneme ve can sıkıntısı görülebilir.
Yüksek tansiyon, migren ve sinüzitten şikâyet edenlerle,
aybaşı gören kadınlar; taşıt tutmasından daha çok etkilenirler.
Taşıt tutmalarında yapılacak ilk iş; koltukta fazla hareket etmeden oturmak, meşrubat içmemek, okumamak, başı arkaya doğru bükük oturmaktır. Mümkünse; oturulan yerin yanındaki pencere açık tutulur.
Deniz Tutması

 

Vagotonik sistemi bozuk olanlarla kadın-larda deniz yolculuğu sırasında, özellikle deniz dalgalı ve çalkantılı olduğu zaman ortaya çıkan rahatsızlık. Oldukça yaygın olan bu rahatsızlık süt çocuklarında görülmez, yaşlılarda ise az görülür; fakat büyük fırtınalar sırasında denizcileri bile etkileyebilir.

 

Başlıca belirtileri, halsizlik, keyif-sizlik, baş dönmesi, solukluk, soğuk ter dökme, baş ağrısı, endişe duygusu, mide bulantısı ve kusmadır. Kusmanın önüne geçilmez; az veya çok aralıklarla tekrarlar. Bu rahatsızlıkların sonucunda nabız zayıflar ve atışı yoğunlaşır, kan basıncı azalır; bazen kan basıncı yükselebilir de.

 

Bu hastalığın nedeni tamamen açıklanmış değildir. İleri sürülen görüşler arasında en geçerlisi, deniz tutmasının nedenini, geminin sallanmasıyla iç kulağın aşırı etki-lenmesine bağlamaktadır; sağırların ve iç kulağı az etkilenenlerin deniz tutması ile karşılaşmamaları ve iç kulağın yapay olarak etkilenmesiyle, deniz tutmasına benzer rahatsızlıkların oluşması bu varsayımı doğrulamaktadır. Nörovejetatif sistemin de deniz tutmasını etkilediği sanılmaktadır. Tedavi için, antihistaminik ilaçlar kullanılır.

 

Nedenlerin başında gemi koşulları gelir Soğuk ve nem (giysiler yetersiz veya ıslaksa) veya aksi-ne sıcak, “mide kaldıran” kokular, yorgun­luk, uyku azlığı, vibrasyonlar, gürültüler, ge-mınm konforsuz durumu ve heyecan yarata­bilecek olan her şey Buna karşılık gemideki etkinlik ve sorumluluklar çok iyi bir panzehir teşkil ederler Deniz Tutmasında Koruyucu Önlemler

Mutlaka alınması gereken birkaç önlem saya­lım Duyu organlarının duyarlığını azaltan her turlu alkollü içkiyi bırakınız Kapalı ortamda kalmayınız ve ortada koku bırakmayınız (parfüm ve yemek kokuları gibi, normal zamanda hoş gelenleri bile).

 

Ne çok çeşitli, ağır ve sindirimi zor yemek yiyiniz ne de aç kalınız Dinlenmeye ve yeterince uyumaya önem veriniz Üşümekten kaçınınız, örtününüz, nemli elbise giymeyiniz Denize açılırken geminin ortalarında dur­maya bakınız Geminin dışında sabit bir çizgiye bakmaya çalışınız (ufuk) Yapılacak hareket ve fiziksel işlerde nefes-inizi ayarlayınız.

Web sitemizde; doktor, eczacı, ameliyatçı!!!! yok, beyaz önlüklü, yeşil önlüklü kişiler hiç yoktur.

Yorum Bırakın