Gebelik Sorunları

Gebelik Sorunları
Gebelikte doğumu kolaylaştırmaya yardımcı olmak ilk vazifedir.
Doktorunuzun önerilerine lütfen uyunuz.

İyi beslenme, üzüntüsü olmayan bir yaşam; ilk gereksinimdir. İlk 3 ay lütfen çok iyi dinleniniz.
Yarım saate yakın her gün yürüyünüz. İçki, sigara gibi kötü alışkanlıkları bırakınız.

 

Anne Karnında Bebeğe Etki

Gebelik testi yaptırılması, test çeşitleri. Hamileliğin ilk ayında bebek ve annenin durumu.. Hamileliğin 1. ayı, yani ilk 4 haftası adet gecikmesi henüz yeni olmuş, anne adayı gebelik testini yeni yaptırmış ve sonuç pozitif çıkmıştır.

Gebelik testi idrar ile yapılabileceği gibi kan testi ile de yapılabilir. Ancak uzmanlar idrarla gebelik testini tavsiye ediyorlar. Çünkü kan ile yapılan gebelik testinde kan alındığı için anne aday adayı daha fazla strese maruz kalır.

İdrarla gebelik testi en erken ne zaman sonuç veririr?

İdrarla gebelik testi, adet gecikmesinin üzerinden 3-4 gün geçtikten sonra, hamilelik varsa pozitif sonuç vermeye başlar.

Hamileliğin 2. ayında (4-8 haftalar arası) anne ve bebeğin durumu.. Bu ayda anne adayında hafif bulantılar başlar, bel ağrıları yaşayabilir. Özellikle bel ağrıları çok sık rastlanan şikayetlerdendir. İkinci ayda uykuya eğilim başlar, yani anne adayı sık sık uyumak ister. İştahsızlık oluşabilir, bazı besinlerden tiksinmeye başlayabilir.

Anne adayı gebeliğin 2. ayında sigara kokusu, parfüm kokusu gibi keskin kokulardan nefret etmeye başlar. Normalde sigara içen kadınlar bu dönemde sigaradan iyice soğurlar ve bu tabiki iyi birşeydir.

Anne adaylarında, bu ayda oluşan değişiklikler farklı olabilir. Mesela bazı anne adayları kaygı duyarken, bazıları duymazlar. Bazılarında bulantı, bel ağrıları görülürken diğer adaylarda görülmeyebilir. Bunlar önemli değildir, önemli olan bebeğin kalbinin attığının doktor tarafından ultrasonda görülmesi ve bebeğin sağlıklı gelişimidir.

Hamileliğin 3. ayında anne karnında bebek gelişimi ne durumdadır? Gebeliğin 8-12 haftalar arası bebeğin durumu.. Hamilelikte üçüncü ay bebek gelişiminin oldukça hızlı olduğu bir dönemdir. Bu ayda bebeğin organ gelişimi son safhasına gelmiştir ve kolları, bacakları uzamaya başlar.

Gebeliğin 3. ayında gözler tamamen oluşmaya başlar. Bebeğin gözleri ilk etapta yanlara doğru iken, artık ortaya doğru gelir. Beyin dokuları da hızlı bir biçimde orataya çıkmaya başlar. Oluşması en zor olan ve yaklaşık 4 haftada oluşan dudak ve damak yapısı hamileliğin 3. ayında oluşur.

Hamileliğin 3. ayında bebeğin tat alma ve dokunma duyuları da gelişir. Bu dönemde bebek henüz 2-3 cm uzunluğunda olmasına rağmen yavaş yavaş hareket etmeye başlar. Ama bebek hareketleri ultrasonda görülebilir.

Anne karnında bebek gelişimi hamileliğin 4. ayında, yani gebeliğin 12-16 haftalar arası ne durumdadır, gebeliğin 4. ayında bebekte meydana gelen değişiklikler nelerdir?

  1. ayda bebek ultrason görüntüleri incelendiğinde oldukça şaşırtıcı bir durumla karşılaşılır. Çünkü daha 3. ayda iken kolları ve bacakları taslaklar halindeyken, bu ayda artık bebeğin parmakları bile sayılabilir.

Hamilelikte 4. ay yaşanırken bebek hareketleri artmaya başlar ve bebek artık gerçek bir insan formunda görünür hale gelir. Önceki dönemlerde bebeğin baş ile gövdesi neredeyse aynı büyüklükte iken 4. ayda gövde biraz daha uzadığı için bebek insan görünümüne daha çok yaklaşır. Kollar ve bacaklar uzamıştır, beyin dokuları daha da gelişmiştir ve gözler artık iyice ortaya gelmiştir. Bu dönemde bebeğin kalp boşlukları da seçilebilir hale gelir.

  1. ayda bebek hareketleri

Bebeğin omurgası hamileliğin 4. ayı itibariyle tek tek sayılabilir ve bebek oldukça hareketlidir. Hıçkırma, nefes alıp verme işlemindeki gibi göğüs kafesini genişletme, sola ve sağa oynama, kollarını ve ellerini açma-kapama, bacaklarını oynatma gibi hareketler bebeğin bu ayda sık yaptığı eylemlerdendir.

Gebeliğin 5. ayında (16-20 haftalar arası) anne karnında bebek gelişimi ve annenin durumu hakkında bilgiler, bu ayda yapılması gereken testler, tüketilmesi gereken besinler ve vitaminler..

Hamileliğin 5. ayında anne adayındaki değişiklikler

Anne adayından anne adayına değişmekle birlikte hamileliğin 5. ayı kadının karnının belirginleştiği aydır. Ancak az önce belirttiğimiz gibi bazı anne adaylarının karnı daha erken, bazılarınınki ise daha geç şişer. Karnın şişmesine istinaden artık hamilelik için özel kıyafetler almanın zamanı gelmiştir. Çünkü eski pantolonlarınız, etekleriniz vb artık dar gelmeye başlayacaktır.

Gebeliğin 16-20 haftaları arasında anne karnında çatlaklar da oluşmaya başlayabileceğinden doktorunuzun tavsiyesi ile özel karın çatlakları için üretilmiş kozmetik ürünlerinden, kremlerinden kullabilirsiniz. Bu ayda anne adayındaki en mühim değişiklikler bunlardır.

Hamileliğin 6. ayında anne karnında bebek gelişimi ve annenin durumu.. Gebeliğin 20-24 haftalar arası bebek gelişimi.. Normalde oldukça hareketli olan bebeğin hareketlerini anne, gebeliğin 6. ayında hissetmeye başlar. İlk defa anne olacaklar için bu bebek hareketlerinin hissedilmesi 19-23 haftalar arası, daha önce doğum yapmış annelerde ise 16. hafta civarındadır.

Bebek hareketleri normalde sık sık devam eder ancak anne adayı bu hareketleri her zaman hissedemeyebilir. Böyle durumlarda anne adayı telaşlanmamalıdır. 6. ayda bebeğin kemikleri de güçlendiği için baba adayı, eşinin karnına elini koyduğunda bebek hareketlerini bu ayın sonuna doğru hissedebilecektir.

Gebeliğin 6. ayında anne karnında bebek gelişimi

Bu ayda bebekteki en önemli gelişim kaslarda meydana gelmektedir ve bebeğiniz kaslarını geliştirmek için bilinçli bir biçimde hareketler yapar.

Gebeliğin 7. ayı bebek gelişimi ve annenin durumu, hamilelikte 24-28 haftalar arası anne karnında bebeğin durumu.. 7. ayda bebek ve anne adayında hangi değişiklikler olur, bebeğin hangi organları gelişir?

Hamilelik 7. haftası ve anne adayında meydana gelen fiziksel değişiklikler

Anne adayı hamileliğinin 7. ayında sık sık acıkır, yorulur, beldeki çatı kemiklerinin açılmasına bağlı olarak bel ağrıları hisseder, varisler ve basur oluşabilir, mide yanması şikayetleri olabilir. Şaşırtıcı bir şekilde, bu ayda anne adayında mide bulantıları tekrar görülebilir. Bunun sebebi reflü, yani mide asitlerinin yemek borusuna kaçması yüzündendir. Bu durum için halk arasında çocuğun saçları çıkıyor şeklinde açıklanır, ama bu doğru değildir. Bebeğin saçlanması ile annede mide yanması meydana gelmez; mide yanmasının asıl sebebi reflüdür.

 

 

 

Folic Acid, Metepolizmanın RNA ve DNA dönüşümlerini detekleyerek sağlıklı alyuvarların oluşumuna yardımcı olur.
Özellikle genetik kodların doğru aktarılması ve sağlıklı bir hamilelik döneminin geçirilmesi için önemli bir besin takviyesidir.

Hamileliğin ilk 4 aylık kısmında sürekli kullanılması FDA ve WHO tarafından tavsiye edilmiştir.
Kalp ve damar sağlığının korunmasına, kansızlık sorunlarının giderilmesine , alkol ve çevre koşulları  ile vücudumuza giren serbest radikallerin vücuttan atılmasına bağırsak ve sindirim sistemimizin düzenlenmesine yardımcı olur.

Folic Acid
Sağlıklı Bir Hamilelik ve Bebek Gelişimi İçin
Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirebilmek ve bebeğin sağlıklı gelişimi için folik asidin önemi yapılan çalışmalarla da vurgulanmaya başlanmıştır.
Bu çalışmalar doğrultusunda, bugün birçok ülkede sağlık otoriteleri hamile kalmayı planlayan kadınlara folik asit takviyesi almalarını önermektedir.


Folik asit, esansiyel, suda çözünebilir bir B vitaminidir ve hücre bölünmeleri için gereklidir. Bu vitamin hücre bölünmelerinden önce DNA, RNA (kromozom ve genlerdeki genetik materyal) ve protein sentezinde önemli bir etkendir.

Folik Asit Kaynakları
Folik asit en çok turpgillerde, turunçgillerde ve karaciğerde bulunur. Diğer doğal kaynakları ise yeşil yapraklı sebzeler, yumurta sarısı, kayısı, balkabağı, avokado, fasulye ve esmer unlardır. Önerilen günlük 400 mikrogramı, besinlerden sağlamak mümkün olsa da kolay değildir. Bu nedenle gereksinimi yüksek olan gruplar folik asit takviyesi almalıdırlar.
Kimler Folic Acid Kullanmalı?
Hamile kalmak isteyen, hamile ve emzirme döneminde olan kadınların Bio-Folic Acid kullanması faydalıdır. Folik asit kullanımının, ayrıca çeşitli çalışmalarda kandaki homosistein seviyelerini %25 oranında düşürdüğü de gözlenmiştir. Homosistein seviyelerinin kardiyovasküler hastalıkların risk faktörleri arasında olduğu bilinmektedir.
Bu nedenle homosistein seviyeleri yüksek olan kişiler de Folic Acid’den yarar sağlayabilir.
Neden Folic Acid?
Biyoyararlanmada büyük farklar
Folik asit, folasin olarak adlandırılan birkaç formda mevcuttur. Bio-Folic Acid’in içerdiği folik asit sindirim sisteminde daha iyi emilebilecek formdadır.
Besin takviyelerinden elde edilen folik asit, besinlerden elde edilen folik aside göre 1,7 kat daha iyi absorbe edilir.
Tüketilen besinler vücudun folik asit statüsünü inanıldığı şekilde etkilemez.
Yapılan İrlanda çalışmasına göre, besin takviyeleri kırmızı kan hücrelerindeki folik asit seviyelerini artırmak için yiyeceklerden daha etkili bir kaynaktır.


Web sitemizde; doktor, eczacı, ameliyatçı!!!! yok, beyaz önlüklü, yeşil önlüklü kişiler hiç yoktur.

Yorum Bırakın