Göğüs Hastalıkları

Bayanlarda Göğüs

Göğüs, galaktafor (süt ileten kanal) ve %90’a varan bir oranda yağdan oluşur. Göğsün temeli yağ ve bağ dokulardır. Galaktafor dokusunun oranı, kapsül şeklindeki yağ dokusu oranına göre oldukça düşüktür ve göğüs büyüklüğünü belirleyen anahtar öğe yağdır. Galaktafor meme dokusunda 12-20 loba ayrılır ve memebezi bağ dokuları pek çok loba ayrılır. Her göğüste, meme başı, marshal areola etrafında yer alan ve meme başında açılan 15-20 süt kanalı vardır. Galaktafor dokusu süt vermeye yarayabilir.
Düz göğsün nedeni, galaktafor anomalisi ve yağ eksikliğidir. Emzirmeden sonra oluşan göğüs sarkıklığının nedeni, yağ kaybı ve göğüs yüzeyinin gevşemesidir.

 

 

Erkek Göğsü,

Aminoasitler, kimyasal olarak popüler isimlendirilmeleriyle yapı blokları olup, vücutta protein üretirler. Bütün yaşayan canlıların yapılarını oluşturan proteinlerdir.

Proteinler, insan vücudunda adale, bağlar,tendonlar, organlar, tırnaklar, saç, safra ve idrar hariç tüm vücut sıvılarının üretiminden direkt sorumludur. Proteinler, kemiklerin büyüme ve gelişmesinde esas olarak rol oynarlar.

Enzimler, hormonlar ve genler işlevleri için proteine ihtiyaç duyarlar. Protein eksikliği vücudumuzda ciddi bozukluklara yol açar.

Göğüs Bakım Kremleri

Furkan Göğüs Bakım Kremi

Longda

İçindekiler;
Water, Polygel-CA, DM 100, Acnibio FGI, Sorbital, Vitamin E, Karabiber Yağı, Cosmocal EBI, Keten Yağı, Çuha Çiçeği Yağı, Üzüm Çekirdeği Yağı, Rezene Yağı, Aynı Safa Yağı, Fraprance.

Göğüs Bakım Krem Kullanışı;
Fıstık kadar sabah akşam göğüse sürülmesi önerilir.
Göğüs Bakım Krem Özellikleri;
Emzirene, hamileye, hassas ciltlilere, böbrek ve göğüs hastalığı olanlar kullanamaz.

 

Meme Uçları

Normal memeler başı

Meme-nin en yüksek noktasında yerleşiktir. Boynun en altındaki çentikten 19–21 cm, orta hattan 9–11 cm, meme altı katlan-tı çizgisinden 5–7 cm uzaklıktadır.

Meme yüzeyinden kabarık, üzeri pütür-lü, kahve renkli, etrafında “Areola” denilen yine kahve renkli bir halkanın tam ortasında bulunur. Ucunda meme bezlerinde üretilmiş süt-ün çıkabileceği gözle zor görülen delikçikler vardır. Etrafında ki halkada “Montgomery tuberkülleri” denilen, işlevi bilinmeyen küçük kabarcıklar bulunur.

Damarsal yapılardan ve sinirlerden çok zengindir. Cinsel uyarı aldığında belirgin-liği artar, etrafında ki halka daralır.

Yaşla rengi daha da koyulaşır ve uzar. Gebelik-te belirginliği artar. Emzirmeyle veya genetik olarak büyüklüğünde değişiklikler olabilir.

Çökük meme başı problemleri

Çökük meme uçları birçok bayan-ın gizlediği estetik kusurdur ve küçük bir estetik ameliyat ile tamamen düzeltilebilmektedir.

Yüz kadından ikisinde bu sorun bir ya da iki tarafta olmak üzere vardır. Meme başının çökük olması en başta emzirme sırasında sorunlara yol açar. Süt kanalları meme başına açıldığı için bu kısmın içeri dönük olması bebeğin meme başını yakalamasını zorlaştırır ve süt akışına engel olur. Ayrıca görünüşte de estetik açıdan hoş görünmediği için kişinin kendine olan güvenini zedeler, cinsel sorun-lara yol açar.

Meme başı, geçirilmiş bir enfeksiyon sonucu, yada gelişimsel olarak içeri çökük olabilir. Bu durumun düzeltilmesi sırasında en çok dikkat edilecek nokta, süt kanallarının korunarak bu çöküklüğün düzeltilmesidir. Meme başındaki çöküklük gelişim çağından beri var ise süt kanallarının oluşmadığının bir işareti olabilir. Bu gibi vakalarda ne kadar dikkat edilirse edilsin gerçekte normal süt kanalları olmadığı için hamilelik sonrası meme başından süt gelmez. Meme başı iki parmak arasında sıkıştırıldığında hiç dışarıya çıkarılamıyorsa böyle bir rahatsızlıktan şüphelenilmelidir. Bu hastalarda cerrahi ile sadece görüntü düzeltilebilir hasta bebeğini emziremeyecektir.

Eğer meme başındaki bu çöküklük sonradan oluşmuş ise büyük ihtimalle sebep, bu bölgenin geçirilmiş enfeksiyonudur. Bu durumda süt kanalları korunmuş olabilir. Sadece meme başını içeri çeken, enfeksiyondan geride kalan bağlar ayrılarak meme başı serbestleştirilir. Ameliyat gerçekleştirilirken diğer dikkat edilen noktalar da, doğal bir görünüm sağlanması ve meme başının hissiyatının korunmasıdır. Bu yüzden ameliyat yapılırken meme başına gelen sinir uçlarının uzağından çalışılır. Muayenede meme başı iki parmak arasında sıkıştırıldığında kısmen veya tamamen dışarı alınabilmektedir ve cerrahi sonrası hasta bebeğini emzirebilecektir.

Bu problemi düzeltmek için birçok yöntem vardır. Yöntem seçilirken meme başının şekli ve çöküklüğün derecesi önemlidir. Tüm yöntemlerin ortak noktası meme başını içeri çeken bağların kesilmesi ve meme başının altına geçici ya da kalıcı bir destek konmasıdır.

aşırı büyük meme başı problemleri

Meme uçlarının irileşmesi, gelişme çağında oluşabildiği gibi doğum sonrası emzirme sebebiyle de oluşabilir.

Sadece meme uçlarında irilik problemi var ise bu sorun lokal anestezi ile yapılan ufak bir girişim ile düzeltilebilir. Ameliyat sırasında süt kanalları korunur, meme başının normal hissiyatı korunur ve doğal bir görünüm elde edilir. Ameliyatta esas olan doğal görünen ve istediğiniz büyüklükte olan bir meme başı elde etmektir.

Doğuştan meme başı yokluğu

Meme başı doğuştan olmadığı için ya da meme kanseri nedeniyle meme onarımı yapılmış hastalarda meme başı ikinci plana bırakılmış ve yapılmamış olabilir.

Doğuştan meme başının olmaması genellikle meme dokusundaki ve göğüs kasındaki bir eksiklikle birliktedir.

Meme kanseri sonucu memesi alınmış hastalarda meme onarımı sırasında meme başı yapılması genelde ikinci seansa bırakılır.

Ne sebeple olursa olsun meme başı oluşturulmasında öncelikle meme başının çıkıntılı kısmı oluşturulur, daha sonra meme başının koyu kısmını oluşturmak üzere bu bölüme ya profesyonel bir dövmeci tarafından dövme yapılır yada kasık veya genital bölgeden alınan tam kalınlıkta ki deri yaması uygulanır. Bu bölgelerden alınan deri yamaları kahverengine yakın iyileştiklerinden oldukça doğal bir sonuç oluşturmaktadırlar.

Web sitemizde; doktor, eczacı, ameliyatçı!!!! yok, beyaz önlüklü, yeşil önlüklü kişiler hiç yoktur.

Yorum Bırakın