Nane

Nane Baharatı

 

Nane

BİLEŞİMİ; Uçucu yağ içinde terpenler, serbest ve ester halinde mentol (%40-60), menton (%8-10) ve mentofuran bulunur.
Mide ülseri ve gastrit olanlar fazla kullanmamalıdır.

Şekercilik, lavantacılık ve eczacılıkta kullanılır.

BANYO İÇİN;
4 bardak kaynamış suya 100 gram nane konur,15 dakika beklenir.. Sonra banyo küvetinde ki suya süzülür, içine 1 dakika oturulur.

ESTETİK İÇİN ;2 bardak kaynamış suya 30 gram nane konur.10 dakika bekletilir.Bu suya batırılan pamukla yüze kompres yapılır.Yağlı ve gözenekleri geniş yüzler için artı faydalıdır.Bu su ile gargara yapılması halinde boğaz ağız hastalıklarına faydası vardır.


Nane Tarihçesi;
İncil de “yazıklar olsun size, katipler ve Musevi tarikatı üyeleri iki yüzlüler !Çünkü siz aşar verginizi nane dereotu ve kimyonla ödediniz, kanunun yükünden kurtuldunuz”matta 23. diye geçer. İbraniler, naneyi sinagoglarının tabanlarına sermişlerdir. Yunan mitolojisinde minthe, PLUTO nun çok sevdiği orman ve su perisinin adı idi. Kıskanç karısı kötü şeyler yapmaya başlayınca Pluto, bu periyi kokulu ve yararlı bir ot olan naneye çevirmiştir.
Mitoloji de,yer altı tanrısının Pluton’nun karısını, eşinin sadakatsizliğine şahit olunca, naneye dönüşür.
1001 gece masallarında Şehrazat, gemici SİNBAD ve ALAATTİN in hikâyesini anlatırken, sevgilisi sultana sunduğu birkaç fincan nane çayı ile hayatını kurtardığı anlatılır. Nane çayı ile hayatını kurtardığı anlatılır.

 

Nane

Botanik Adı:
Mentha piperita, Mentha aquatica, Mentha longifolia, Thentina viridis

Diğer İsimleri:
İngiliznanesi, Karanane, Yarpuz, Bibernane, Fülfülinane, Bahçenanesi, Misk nanesi

Tanım:
Yunan mitolojisine göre Minthe, Pluto’nun çok sevdiği orman ve su perisinin adıydı. Pluto, kıskanç karısı kötü şeyler yapmaya başlayınca, bu periyi güzel, kokulu ve yararlı bir ota yani naneye çevirmiştir. Nanenin, 3 – 6 cm uzunluk ve 1 – 3 cm genişlikte, koyu yeşil renkli, elips mızrak şekilli, kenarları dişli, sivri uçlu, kısa saplı, çıplak veya hafif tüylüdür. Koku kuvvetli ve tipik mentolsü, tatlı, lezzet baharlı, serinletici, aromatik, hafif yakıcı yapraktır.

Bileşim:
Bileşiminde uçucu yağ, tanen, reçine, şekerler, acı madde, mentol, cadinen, sineol, pinenler ve cineol taşımaktadır.

Kaliteli Bir Nane’de;
Yabancı madde en çok %0.1, rutubet en çok %10, toplam kül en çok %10, uçucu yağ en az
0.7 ml/100 g olmalıdır. Salmonella, Ecoli 0157:H7 ve Aflatoksin bulunmamalıdır.

Yetiştiği Yerler:
Çok sayıda mentha türü ve varyetesinin yaprakları, taze ve kurutulmuş olarak baharat şeklinde tüketilmektedir. Kullanılan bitkiler ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Dünya’da birçok yerde farklı varyeteler yetişmektedir. Türkiye’de birçok Mentha türü ve varyetesi, değişik bölgelerde yabani olarak yetişir. Baharat olarak, doğal veya kültür bütün türlerden yörelere göre yararlanılır.

Kullanım Alanları:
Türkiye’de nane oldukça yaygın bir baharattır. Özellikle bazı çorba çeşitleri, sebze yemekleri ve yoğurtlu ürünlerde, ayrıca sos, salata ve şerbetlerde kullanılır. Nane çayı tüketimi de oldukça önemlidir.
Nane Esansı; nane esansı ise taze yapraklardan su buharı distilasyonu yoluyla elde edilir.

Yorum Bırakın