Sarımsak

Sarımsak, Sarmısak

Sarımsak
Toz halinde, ve kalın granür halinde vardır.

Sarımsak Tozu – Sarımsak Tozu

BİLEŞİMİ; Karbonhidratlar (sakkaroz, glikoz), vitaminler (A, B, C ve E) ve eterli uçucu yağ (alliin, allicin, ajoen) , scordein, selen ile dişilik ve erkeklik hormonlarına benzer maddeler taşımaktadır.

Bu uçucu yağda özellikle allil disülfür bulunmaktadır. Bu bileşik kükürtlü bir amino asit olan alliin’in alliinaz isimli ferment etkisi ile parçalanarak allicin’i vermesi, allicin’in de, su buharı veya su karşısında, allil disülfür’e dönüşmesi sonucu meydana gelir. Sarımsağa özel koku ve lezzeti veren taşıdığı kükürtlü uçucu yağdır.

Eski çağlardan beri bilinen ve kullanılan bir drog’dur. Orta çağda  özellikle salgın hastalıklar (kolera, veba gibi) ile mücadelede kullanılmıştır. Antiseptik (mikrop öldürücü) etki  taşıdığı allicin’den ileri gelmektedir.

Sarımsak
Antiseptik ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi; tarihçi Herodot’a göre eski Mısırlılar tarafından da bilinmekteydi. Çünkü Mısırlılar piramitlerin yapımında çalıştırdıkları işçilere her öğün Sarımsak, soğan ve turp yediriyorlardı. II. Dünya savaşı sırasında, yaralandıkları zaman yaralarının mikrop kapmasını önlemek için, ezerek yaranın üzerine konmak üzere Rus askerlerine Sarımsak verilmiştir.

Eğer yendikten sonra rahatsız edici bir koku oluşturmasaydı, kuşkusuz çok daha yaygın  biçimde tüketilirdi. Ama onun değerli gücünden yararlanabilmek için büyük miktarlarda tüketmek gerekmez . Beklenen etki, gün boyunca 3-4 diş Sarımsak yenerek sağlanabilir. Ayrıca koku problemi olmayan Sarımsak tabletleri ve tentürü de aynı işi rahatlıkla görebilir. Önemli olan, aşırıya kaçmamak şartıyla kullanımdaki sürekliliktir.

Böylece kişi ileri yaşlara kadar sağlıklı ve hareketli kalabilir. Et yemeyi seven, fazla kilolu, gaz şişkinliği çeken yaşlı kişileri hızlı çöküntülerden korumak için de, uzunca bir süre, sabah ve öğlen saatlerinde 10-15 damla D3 inceltisini yarım yemek kaşığı ılık suya ekleyerek kullanmaları önerilir. Sarımsağın, mide ve bağırsakları güçlendirici, mikropları ve virüsleri yok edici etkisi oldukça önemlidir.
Öncelikle bacak, göz arkası ve beyin damarları olmak üzere, tüm damarları genişleterek, daha iyi beslenmelerini ve böylece, hızlı yaşlanmamalarını sağlar. Aynı zamanda tüksek kan basıncını (hiper tansiyon) başarıyla düşürebilir, kolesterol düzeyini normalleştirir ve damar iltihabı (tromboz-tromboflebit ) oluşumunu önleyebilir.

Sarımsak, organizmayı ve bağışıklık sistemini güçlendirebilir. sarımsağın kabuğundan ayrılıp, kurutulup, toz haline getirilmesiyle elde edilir. balık yemeklerine, sucuk, pastırma gibi işlenmiş et ürünlerine, zeytinyağlı yemeklere, çorbalara, konservelere, kurutulmuş ya da dondurulmuş besinlere, turşulara çeşni katmak için kullanılır.

Sarımsak veya Sarımsak (Allium sativum L.), 25-30 cm yükseklikte, yeşilimsi beyaz  veya pembe çiçekli, otsu bir kültür bitkisidir. Nadir olarak tohum bağlar. Bu nedenle soğancıkları (diş) ile üretilir. Ülkemizde “Beyaz Sarımsak” ve “Siyah Sarımsak” olmak üzere 2 çeşit yetiştirilmektedir. Vatanının orta Asya stepleri olduğu sanılmaktadır.  Beyaz veya pembemsi renkli, az adette soğancıkdan (diş) meydana gelir. Dişlerin hepsi bir arada bir kabuk tarafından sarılmışlardır. Çok kuvvetli ve keskin bir kokusu ve yakıcı bir lezzeti vardır.

TARİHÇESİ; Ünlü İslam hekimi Razı “sırt ağrısından şikayetciyseniz Sarımsak yiyiniz”,”yüksek tansiyona karşı Sarımsak yiyiniz Sarımsak yiyiniz limon suyuiçiniz” önerisinde bulunmuştur.
Peygamberimiz Hz.MUHAMMET ”Sarımsak yetmiş derde devadır” şeklinde hadis-i şerifi bulunmaktadır.
Sarımsağın kokusundan rahatsız olmak istemeyenler Sarımsak yağı kullanır.

Araştırmacılar alisin maddesinin, sadece sarımsağın kendine özgü kokusunu vermekle kalmadığını, ayrıca vücuttaki mantar ve maya oluşumunu engellediğini kaydetmektedir.

Araştırmalara göre Sarımsak kuvvetli antimikrobiyel etki gösteren bileşenler ile iyot ve kükürt miktarınca zengindir ve uzmanlar, Sarımsakta 2 kuvvetli antibiyotik, bol iyot ve kükürt bulunduğunu ve insan sağlığında çok değerli vazife gördüğünü, içeriğindeki aktif maddelerin de  kalite olduğunu belirtmişledir.


Sarımsak A Bl, B2 ve C vitaminleri içermektedir. Bileşiminde alisin ve dialildisülfit adlı iki aktif madde bulunmaktadır.
Aslında yağ olan alisin, penisilin özelliği taşımaktadır, 1 miligramı 1 5 OE penisilinin aktivitesine eşittir.

Yorum Bırakın