Soğan

Soğan Tozu

Soğan TozuSoğan Kurusu – Kurutulmuş Soğan
BİLEŞİMİ; kükürt, demir ve C vitamini açısından çok zengindir. Bunların dışında A ve B gurubu vitaminleri, minareler sakaroz, glikoz ve fruktoz gibi şekerler, organik asitler, uçucu ve sabit yağlar bulunur.
Gözlerin yanmasına ve sulanmasına yol açan madde uçucu yağın içindeki propil alliin’dir.

İçinde bol miktarda A,B ve C Vitamini bulunan soğan, kalp ve prostat bozukluğu, sinir zafiyeti, cilt hastalıkları ve cinsel iktidarsızlık gibi birçok hastalığa iyi gelebilir.

Baharat Olarak kullanılan soğanda bol miktarda A, B ve özellikle C vitamini, bol fosfor, iyot, silis, kükürt gibi vücuda çok faydalı Maddeler, antibiyotik vazifesi gören esanslar ve hazım arttırıcı fermentler bulunduğunu kaydeden uzmanlar, soğanın kalp ve prostat bozukluğu, pankreas tembelliği (şekerliler), sinir zafiyeti, romatizma, cilt hastalıkları, cinsel iktidarsızlık, mide zayıflığı gibi hastalıklara iyi geldiğini, bol idrar söktürdüğünü ve vücutta birikmiş su ve üreyi dışarı attığını bildirdi.

Soğanın, vücuttaki fazla tuzu da dışarı attığını belirten uzmanlar, pankreası çalıştırarak insülin ifrazatını arttırdığını ve kanda şeker seviyesini düşürdüğünü kaydetti.

Fazla soğan yenen ülkelerde kanserin nadir görüldüğünü ve o ülke halkının uzun yaşadığını ifade eden uzmanlar, soğanın, karaciğeri ve bağırsakları dezenfekte edip zehirlerini temizlediğini ve gıdaların orada vücudu zehirlemesini önlediğini, bağırsak kurtlarını döktüğünü belirtti.

Ağızdaki soğan kokusunun giderilmesi için yemekten sonra ekmek kabuğu veya maydanoz çiğnenmesinin yeterli olduğunu belirten uzmanlar, soğanın patateslerden ayrı, kuru, soğuk bir yerde saklanması gerektiğini, çünkü soğanın patateslerden salınan nemle yumuşadığını ifade etti.

TARİHÇESİ; Eski Çin’de zekânın simgesidir, Kalde’de yarı büyülü bir bitki. Mısır’da öylesine önemlidir ki; mezara da onunla gidilir.
Soğan Tozu anavatanı Asya olan soğan, oradan Amerika ve Avrupa’ya yayılmıştır. Amerika tarihçilerinin bazıları Hindistanlılar’ın soğandan çok faydalandıkları “Şikago” dediklerini Şikago’nun kuvvet ve azamet demek olduğunu ve Amerikan eyaletlerinden olan Chicago’nun isminin buradan geldiğini belirtmişlerdir. Mısır firavunlarının soğanı kutsal saydıkları, Mısır Ehramları’nın yapımında çalışan işçilerin güçlerini koruyup, kuvvetlerinin artması için soğan yedikleri belirtilmiştir.

Yorum Bırakın